24 Kasım 2015 Salı

İŞ SÖZLEŞMESİ NEDİR , İŞ SÖZLEŞMESİNİN UNSURLARI , TÜRLERİ , BORÇLARI NELERDİR ?

Ø  İş Sözleşmesinin tanımı ;
            Bir tarafın bağımlı olarak iş görmeyi, diğer tarafında ücret ödemeyi üstlenmesinden dolayı oluşan sözleşmedir.

Ø  İş Sözleşmesinin Unsurları ;

1.      İş Görme Borcu ; iş sözleşmesine bağlı olarak çalışan işçi bir iş yapacaktır. Bu işler yük taşıma , temizlik olabildiği gibi mühendislik, doktorluk gibi işlerde olabilir.
2.      Ücret Unsuru ; Yapılan bir iş karşılığında mutlaka bir ücret ödenmelidir. Gönüllü yapılan çalışmalarda veya zorla çalıştırma varsa iş sözleşmesi meydana gelmemiştir.
3.      Bağımlılık Unsuru ; İş sözleşmesinin konusu insan faaliyeti , daha doğrusu insan emeğidir. Bu nedenle işveren tarafından hazırlanan talimatlara ve emirlere uymak zorundadır.

Ø  İş Sözleşmesinin Türleri ;

1.    Sürekli ve Süreksiz İş Sözleşmesi ; Nitelikleri bakımından en çok 30 iş günü süren işlere süreksiz iş , daha uzun süren işlere ise süreksiz iş denilmektedir.
2.    Belirli Ve Belirsiz İş Sözleşmesi ; Başlangıcı ve bitişi belli olan akitlere belirli, başlangıcı ve bitimi belli olmayan işlere de belirsiz süreli iş sözleşmesi denir.
3.    Tam Süreli Ve Kısmı Süreli İş Sözleşmesi ; İşçinin normal günlük çalışma süreleri (45 saat) üzerinden yapılan sözleşmelere Tam süreli , tam süreli çalışana oranla daha az çalışan (30 saat) işçiye yapılan iş sözleşmesine kısmı süreli iş sözleşmesi denir.
4.    Çağrı Üzerine Çalışmaya Dayalı İş Sözleşmesi ; Yazılı sözleşme ile işçinin gerekli olduğu durumlarda çağrılıp çalıştırılmasına denir. Haftalık olarak çalışma süresi ise 20 saattir.
5.    Takım Sözleşmesi İle Oluşturulan İş Sözleşmesi ; Birden çok kişinin meydana getirdiği topluluğu ve bu topluluğu temsil eden kişi tarafından işverenle yaptığı sözleşmeye takım sözleşmesi denir.

Ø  İş Sözleşmesi Nasıl Yapılır;
            İş sözleşmesi, kişilerin hak ve çıkarları doğrultusunda her iki tarafında iş koşulları üzerinde anlaşmaları ile kurulur. Ancak , iş sözleşmesinde dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.Bunlar kişilerin ehliyetli ve hür olması, ahlaki ve sosyal nedenlerle bazı koruma adı altında bulunan kişiler ile, iş sözleşmesi yapma özgürlüğünü sınırlayıcı hükümler belirtilmiştir. Bu sebeple sözleşme yaparken yasakları ve belirlenen grupları göz önünde bulundurmak gereklidir.


Ø  İşçi Ve İşverenin İş Sözleşmesinden Doğan Karşılıklı Borçları ;

1.      İşçinin Borçları ;  Çalışma borcu , sadakat borcu, disiplin borcudur. Ayrıca İşçinin  , bizzat çalışma , özenle çalışma, işverene bağımlı çalışma borçları da vardır.

2.      İşverenin Borçları ;  Ücret ödeme borcu, İSG önlemlerini alma borcu, işe uygun işçi çalıştırma borcu, iş nedeniyle gerekli alan araç ve gereçleri tanzim borcu, işçinin buluşlarını ödüllendirme ve ödeme yapma borcudur. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder